
Nem tudom, hogy hallottatok-e már az YNAB-ról (You Need A Budget). Nagyon nem akarom megmagyarázni, ha nagyon érdekel, akkor olvasd el ezt a bejegyzést, részletesen bemutatásra került a program.
Röviden: az YNAB egy pénzmenedzselő alkalmazás, amellyel nagyon hatékonyan kézben tudod tartani a pénzügyeidet. A programról ennyit, olvass utána, ha érdekel. Bemutatom, hogy én hogy használom.
Az YNAB-nál lehetett (Ă©s mĂ©g lehet is) igĂ©nyelni diáklicenszt, csak annyi a teendĹ‘, hogy a diákigazolványod másolatát emailben elkĂĽldöd, rĂ©szletek itt. Én is Ăgy kaptam december 31-ig licenszt.
Advertisement
De amiĂ©rt elkezdtem Ărni ezt a bejegyzĂ©st, vágjunk bele. Amikor elsĹ‘nek megnyitottam, Ă©s tanulmányoztam, bonyolultnak tűnt. De aztán lĂ©trehoztam a kategĂłriákat, olvasgattam hozzá leĂrásokat, valamint sok-sok videĂłt is megnĂ©ztem. A tanulmányozás közben nagy segĂtsĂ©gemre volt az Agyvihar podcast, amelynek elsĹ‘ kĂ©t adása tulajdonkĂ©ppen az YNAB-rĂłl szĂłlt (Ă©s lesz is mĂ©g szĂł az alkalmazásrĂłl). A tanulmányozás fázisát követĹ‘en felvittem a pĂ©nzĂĽgyeimet, de mit hova rendeltem.
Jelenleg nĂ©gy megtakarĂtásom van, valamint kapok ErzsĂ©bet utalványt, Ă©s termĂ©szetesen munkabĂ©rt is. Az Ăşgynevezett "Budget accounts"-nál Ă©n kĂ©t kategĂłriát hoztam lĂ©tre: bankszámla, Ă©s kĂ©szpĂ©nz. Az egyik a bankszámlámat jelenti, Ă©s azt mutatja, mennyi pĂ©nz van rajta, a másik meg a nálam lĂ©vĹ‘ kĂ©szpĂ©nzt. Forintra pontosan. A kulcsa az egĂ©sznek tulajdonkĂ©ppen szerintem az, hogy a "Budget Accounts" mindig azt az aktuális pĂ©nzedet mutassa, ami Ă©ppen a rendelkezĂ©sedre áll, nálad\bankszámládon van.
Advertisement
Az "Off-budget accounts"-hoz hoztam lĂ©tre a nĂ©gy megtakarĂtási számlámat, valamint ide tettem az ErzsĂ©bet utalványomat is. (MegjegyzĂ©s: azĂ©rt off-budget, mert az itt szereplĹ‘ összegek nem lesznek láthatĂłk a "Budget Accounts"-oknál, nem fog bezavarni.) Az ErzsĂ©bet utalványt azĂ©rt tettem ide, mert az effektĂve nem költhetĹ‘ el bármire, nem fizikai pĂ©nz, kvázi megtakarĂtáskĂ©nt kezelem. Amikor az ErzsĂ©bet utalványbĂłl költök, akkor szĂ©pen levonom az elköltött utalvány Ă©rtĂ©kĂ©t, Ă©s Ăgy folyamatosan nyomon tudom követni, hogy mennyi utalvány áll mĂ©g rendelkezĂ©sre. A megtakarĂtási számlák lĂ©trehozatalakor meg beĂrtam a jelenlegi egyenleget, Ă©s havonta, folyamatosan növelem a befizetett megtakarĂtás összegĂ©vel, Ăgy azt is nyomon tudom követni. Hogy mĂ©g pontosabb legyen az egyenleg, a megtakarĂtási számlák kezelĂ©si dĂjait havonta le (fogom) vonni, mivel az egy fix költsĂ©g.
Ha a bankszámlámrĂłl veszek le pĂ©nzt, akkor egy "Transfer"-t csinálok, vagyis a bankszámlárĂłl átirányĂtom a levett pĂ©nzösszeget a "KĂ©szpĂ©nz" fiĂłkomba.
Ha kĂ©szpĂ©nzbĹ‘l fizetek ki valamit, akkor Ă©rtelemszerűen az YNAB-ban a költsĂ©get a kĂ©szpĂ©nzbĹ‘l vonom (könyvelem) le, Ă©s ugyanĂgy, ha bankkártyával fizetek.
Advertisement
IdĹ‘közben Ă©rdemes ránĂ©zni a netbankodra is, ugyanis ha pl. kĂ©szpĂ©nzt veszel fel, Ă©s jutalĂ©kot von le a bank, annak az összegĂ©rĹ‘l nem kapsz SMS-es Ă©rtesĂtĂ©st, Ăgy annak összegĂ©t nem lehet pontosan tudni, csak ha fellĂ©psz a netbank fiĂłkodba (Ă©s a levont összeget rögtön elkönyvelem - Ă©rtsd: mĂnuszolom - a bankszámlám fiĂłkjánál). Pl. egy hĂłnapban kĂ©tszer szerintem elĂ©g ezt csekkolni, mivel nem olyan nagy összegek, hogy bezavarjanak az YNAB egyenlegedbe.
Most, május vĂ©gĂ©n jöttem rá, hogy hĂłnap zárásakor szintĂ©n Ă©rdemes csekkolni a netbankot, mivel a hĂłnap utolsĂł napján szokták a bankok levonogatni a bankkártyadĂjat, egyĂ©b dĂjakat, amelyekrĹ‘l szintĂ©n nem kapunk SMS Ă©rtesĂtĂ©st.
A bejegyzĂ©s elsĹ‘ rĂ©szĂ©ben hivatkozott blog szerzĹ‘je, @strob, elteszi a vásárolt termĂ©k után blokkokat, számlákat Ă©s majd kĂ©sĹ‘bb könyveli el YNAB-on. Nos, Ă©n nem rakom el a blokkokat, hanem vásárlás után rögtön beĂrom a telefonomba, hogy kĂ©szpĂ©nzbĹ‘l vagy Ă©ppen bakkártyárĂłl vásároltam, Ă©s rögzĂtem hogy mennyi volt a kifizetett összeg. ĂŤgy nem kell aggĂłdnom, hogy elveszĂtem a blokkot, számlát.